HomeController :: home
Request
GET Parameters
None
POST Parameters
None
Uploaded Files
None
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\HomeController::home" |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.main" |
| _route | "default" |
| _route_params | [] |
| _security_firewall_run | "_security_main" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept | "text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,image/webp,image/apng,*/*;q=0.8,application/signed-exchange;v=b3" |
| accept-encoding | "gzip, compress, deflate, br" |
| accept-language | "en-US,en;q=0.9,de-DE;q=0.8,de;q=0.7" |
| cache-control | "no-cache" |
| cloudfront-forwarded-proto | "https" |
| cloudfront-is-android-viewer | "false" |
| cloudfront-is-desktop-viewer | "true" |
| cloudfront-is-ios-viewer | "false" |
| cloudfront-is-mobile-viewer | "false" |
| cloudfront-is-smarttv-viewer | "false" |
| cloudfront-is-tablet-viewer | "false" |
| cloudfront-viewer-address | "162.55.83.80:39696" |
| cloudfront-viewer-asn | "24940" |
| cloudfront-viewer-city | "Falkenstein" |
| cloudfront-viewer-country | "DE" |
| cloudfront-viewer-country-name | "Germany" |
| cloudfront-viewer-country-region | "SN" |
| cloudfront-viewer-country-region-name | "Saxony" |
| cloudfront-viewer-http-version | "1.1" |
| cloudfront-viewer-latitude | "50.47770" |
| cloudfront-viewer-longitude | "12.36490" |
| cloudfront-viewer-postal-code | "08223" |
| cloudfront-viewer-time-zone | "Europe/Berlin" |
| cloudfront-viewer-tls | "TLSv1.3:TLS_AES_128_GCM_SHA256:fullHandshake" |
| content-length | "0" |
| content-type | "application/x-www-form-urlencoded" |
| host | "ohbob0jy1b.execute-api.ca-central-1.amazonaws.com" |
| pragma | "no-cache" |
| referer | "https://www.google.com/" |
| sec-fetch-mode | "navigate" |
| sec-fetch-site | "cross-site" |
| sec-fetch-user | "?1" |
| upgrade-insecure-requests | "1" |
| user-agent | "Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/60.0.3112.113 Safari/537.36" |
| via | "1.1 82d05166021781cd18aede5799e5ee6e.cloudfront.net (CloudFront)" |
| x-amz-cf-id | "7dRrpBKRY8ncTYU0PX_ivoTWcMr4djgeXRqQIfDWtrVYE0i1NEAJhA==" |
| x-amzn-trace-id | "Root=1-6a0d7024-2b8321af08ad71581aec243c" |
| x-forwarded-for | "162.55.83.80, 15.158.243.198" |
| x-forwarded-host | "dev.gaspard.solidservice.link" |
| x-forwarded-port | "443" |
| x-forwarded-proto | "https" |
| x-php-ob-level | "0" |
Request Content
Request content not available (it was retrieved as a resource).
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "text/html; charset=UTF-8" |
| date | "Wed, 20 May 2026 08:26:12 GMT" |
| x-debug-token | "a5a364" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Session Usage
0
Usages
Stateless check enabled
Session not used.
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "a0a667e8aff608c4f58b3af8ae86fdb4" |
| DATABASE_URL | "postgresql://app:!ChangeMe!@127.0.0.1:5432/app?serverVersion=15&charset=utf8" |
| DYNAMODB_ACCESS_KEY_ID | "" |
| DYNAMODB_ACCESS_KEY_SECRET | "" |
| DYNAMODB_APP_CACHE_TABLE | "repere-phpr-gaspar-dev-app-cache" |
| DYNAMODB_BACKUP_BUCKET | "repere-phpr-gaspar-dev-dynamodb-backup-bucket" |
| DYNAMODB_CONFIG_TABLE | "repere-phpr-gaspar-dev-config" |
| DYNAMODB_ENDPOINT | "" |
| DYNAMODB_RUNTIME | "aws" |
| MAILER_DSN | "mailgun+api://ea77176c8acebe631d389a8829cdda1a-2175ccc2-40a65094:phpcreation.com@default" |
| OAUTH_CLIENT_ID | "dc906da3ebb34ef82d93e301dfeaaa43" |
| OAUTH_CLIENT_SECRET | "1b8ed97aa124c952491dbd311cd2baf64a5f642d7648a483aba3778999e2acddba7ad3a1ada3a3f9e3581cb74444161413cfd0d0f356566da37ea1b3f0fb0777" |
| PHPC_ERROR_MAILFROM | "bugs@phpcreation.com" |
| PHPC_ERROR_MAILTO | "monitoring@phpcreation.com" |
| PHPR_API_BASEURI | "https://repere.phpreaction.com" |
| PHPR_API_LOGIN_URL | "https://repere.login.solidservice.link/token" |
| SENTRY_DSN | "https://1c8a6cce6cd042359e8965118d0c5a50@o468658.ingest.sentry.io/5584362" |
| SFTP_PASSWORD | "ARr4atv" |
| SFTP_SERVER | "ftps.gaspardlivres.com" |
| SFTP_USERNAME | "LeRepere00LeRepere" |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "0" |
| AWS_ACCESS_KEY_ID | "ASIAVZZY5KDNYOYN4ACB" |
| AWS_DEFAULT_REGION | "ca-central-1" |
| AWS_LAMBDA_FUNCTION_MEMORY_SIZE | "1024" |
| AWS_LAMBDA_FUNCTION_NAME | "repere-phpr-gaspar-dev-serverless-web" |
| AWS_LAMBDA_FUNCTION_VERSION | "$LATEST" |
| AWS_LAMBDA_INITIALIZATION_TYPE | "on-demand" |
| AWS_LAMBDA_LOG_GROUP_NAME | "/aws/lambda/repere-phpr-gaspar-dev-serverless-web" |
| AWS_LAMBDA_LOG_STREAM_NAME | "2026/05/20/[$LATEST]72f82d5a42be4549a8a31f933a41f467" |
| AWS_LAMBDA_METADATA_API | "169.254.100.1:9001" |
| AWS_LAMBDA_METADATA_TOKEN | "04b72bc4-1071-4212-a353-d9417b978295" |
| AWS_LAMBDA_RUNTIME_API | "169.254.100.1:9001" |
| AWS_REGION | "ca-central-1" |
| AWS_SECRET_ACCESS_KEY | "XNhislPzIENRixGddComEBdgBOCT0hxCduxV3+r8" |
| AWS_SESSION_TOKEN | "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" |
| AWS_XRAY_CONTEXT_MISSING | "LOG_ERROR" |
| AWS_XRAY_DAEMON_ADDRESS | "169.254.100.1:2000" |
| BREF_BINARY_RESPONSES | "1" |
| BREF_RUNTIME | "fpm" |
| CONTENT_LENGTH | "0" |
| CONTENT_TYPE | "application/x-www-form-urlencoded" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "FastCGI/1.0" |
| HOME | "/home/sbx_user1051" |
| HTTP_ACCEPT | "text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,image/webp,image/apng,*/*;q=0.8,application/signed-exchange;v=b3" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip, compress, deflate, br" |
| HTTP_ACCEPT_LANGUAGE | "en-US,en;q=0.9,de-DE;q=0.8,de;q=0.7" |
| HTTP_CACHE_CONTROL | "no-cache" |
| HTTP_CLOUDFRONT_FORWARDED_PROTO | "https" |
| HTTP_CLOUDFRONT_IS_ANDROID_VIEWER | "false" |
| HTTP_CLOUDFRONT_IS_DESKTOP_VIEWER | "true" |
| HTTP_CLOUDFRONT_IS_IOS_VIEWER | "false" |
| HTTP_CLOUDFRONT_IS_MOBILE_VIEWER | "false" |
| HTTP_CLOUDFRONT_IS_SMARTTV_VIEWER | "false" |
| HTTP_CLOUDFRONT_IS_TABLET_VIEWER | "false" |
| HTTP_CLOUDFRONT_VIEWER_ADDRESS | "162.55.83.80:39696" |
| HTTP_CLOUDFRONT_VIEWER_ASN | "24940" |
| HTTP_CLOUDFRONT_VIEWER_CITY | "Falkenstein" |
| HTTP_CLOUDFRONT_VIEWER_COUNTRY | "DE" |
| HTTP_CLOUDFRONT_VIEWER_COUNTRY_NAME | "Germany" |
| HTTP_CLOUDFRONT_VIEWER_COUNTRY_REGION | "SN" |
| HTTP_CLOUDFRONT_VIEWER_COUNTRY_REGION_NAME | "Saxony" |
| HTTP_CLOUDFRONT_VIEWER_HTTP_VERSION | "1.1" |
| HTTP_CLOUDFRONT_VIEWER_LATITUDE | "50.47770" |
| HTTP_CLOUDFRONT_VIEWER_LONGITUDE | "12.36490" |
| HTTP_CLOUDFRONT_VIEWER_POSTAL_CODE | "08223" |
| HTTP_CLOUDFRONT_VIEWER_TIME_ZONE | "Europe/Berlin" |
| HTTP_CLOUDFRONT_VIEWER_TLS | "TLSv1.3:TLS_AES_128_GCM_SHA256:fullHandshake" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "0" |
| HTTP_HOST | "ohbob0jy1b.execute-api.ca-central-1.amazonaws.com" |
| HTTP_PRAGMA | "no-cache" |
| HTTP_REFERER | "https://www.google.com/" |
| HTTP_SEC_FETCH_MODE | "navigate" |
| HTTP_SEC_FETCH_SITE | "cross-site" |
| HTTP_SEC_FETCH_USER | "?1" |
| HTTP_UPGRADE_INSECURE_REQUESTS | "1" |
| HTTP_USER_AGENT | "Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/60.0.3112.113 Safari/537.36" |
| HTTP_VIA | "1.1 82d05166021781cd18aede5799e5ee6e.cloudfront.net (CloudFront)" |
| HTTP_X_AMZN_TRACE_ID | "Root=1-6a0d7024-2b8321af08ad71581aec243c" |
| HTTP_X_AMZ_CF_ID | "7dRrpBKRY8ncTYU0PX_ivoTWcMr4djgeXRqQIfDWtrVYE0i1NEAJhA==" |
| HTTP_X_FORWARDED_FOR | "162.55.83.80, 15.158.243.198" |
| HTTP_X_FORWARDED_HOST | "dev.gaspard.solidservice.link" |
| HTTP_X_FORWARDED_PORT | "443" |
| HTTP_X_FORWARDED_PROTO | "https" |
| LAMBDA_INVOCATION_CONTEXT | "{"awsRequestId":"d91f3423-5448-4ece-8917-23685d090ed1","deadlineMs":1779265600830,"invokedFunctionArn":"arn:aws:lambda:ca-central-1:399014449371:function:repere-phpr-gaspar-dev-serverless-web","traceId":"Root=1-6a0d7024-4b56bb2d318595d446905401;Parent=658da1b3f952d858;Sampled=0;Lineage=1:55debd6f:0"}" |
| LAMBDA_REQUEST_CONTEXT | "{"accountId":"399014449371","apiId":"ohbob0jy1b","domainName":"ohbob0jy1b.execute-api.ca-central-1.amazonaws.com","domainPrefix":"ohbob0jy1b","http":{"method":"GET","path":"\/","protocol":"HTTP\/1.1","sourceIp":"162.55.83.80","userAgent":"Mozilla\/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit\/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome\/60.0.3112.113 Safari\/537.36"},"requestId":"dp510hgVYosEMlQ=","routeKey":"$default","stage":"$default","time":"20\/May\/2026:08:26:12 +0000","timeEpoch":1779265572807}" |
| LAMBDA_RUNTIME_DIR | "/var/runtime" |
| LAMBDA_TASK_ROOT | "/var/task" |
| LANG | "en_US.UTF-8" |
| LD_LIBRARY_PATH | "/var/lang/lib:/lib64:/usr/lib64:/var/runtime:/var/runtime/lib:/var/task:/var/task/lib:/opt/lib" |
| PATH | "/var/lang/bin:/usr/local/bin:/usr/bin/:/bin:/opt/bin" |
| PATH_INFO | "/" |
| PHP_SELF | "/" |
| PWD | "/var/task" |
| QUERY_STRING | "" |
| REMOTE_ADDR | "127.0.0.1" |
| REMOTE_PORT | "443" |
| REQUEST_METHOD | "GET" |
| REQUEST_TIME | 1779265572 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1779265572.8312 |
| REQUEST_URI | "/" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/task/public/index.php" |
| SERVER_ADDR | "127.0.0.1" |
| SERVER_NAME | "ohbob0jy1b.execute-api.ca-central-1.amazonaws.com" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "bref" |
| SHLVL | "1" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,PHPC_ERROR_MAILTO,PHPC_ERROR_MAILFROM,PHPR_API_BASEURI,PHPR_API_LOGIN_URL,SFTP_SERVER,SFTP_USERNAME,SFTP_PASSWORD,SENTRY_DSN,DATABASE_URL,MAILER_DSN,DYNAMODB_RUNTIME,DYNAMODB_ENDPOINT,DYNAMODB_ACCESS_KEY_ID,DYNAMODB_ACCESS_KEY_SECRET,DYNAMODB_APP_CACHE_TABLE,DYNAMODB_CONFIG_TABLE,DYNAMODB_BACKUP_BUCKET,OAUTH_CLIENT_ID,OAUTH_CLIENT_SECRET" |
| TZ | ":UTC" |
| USER | "sbx_user1051" |
| _ | "/opt/bin/php" |
| _AWS_XRAY_DAEMON_ADDRESS | "169.254.100.1" |
| _AWS_XRAY_DAEMON_PORT | "2000" |
| _HANDLER | "public/index.php" |
| argc | 0 |
| argv | [] |